www.engineering-suomi.com

Norelco aloittaa Okken-kytkinkaluston tuotannon uudessa Savonlinnan tehtaassa

Schneider Electricin lisensoimana Norelco valmistaa Okkenin pienjännitekytkinkalustoa Suomessa, tarjoten luotettavaa sähkönjakelua kriittisille infrastruktuureille ja datakeskuksille Pohjoismaissa ja muualla Euroopassa.

  www.se.com
Norelco aloittaa Okken-kytkinkaluston tuotannon uudessa Savonlinnan tehtaassa

Sähkönjakeluratkaisujen kehittäjä ja valmistaja Norelco on suomalainen keskusvalmistaja, joka on saanut globaalilta Schneider Electriciltä lisenssin valmistaa Okken-pienjännitekennokeskuksia. Sopimus solmittiin tammikuussa, ja nyt Okken-keskusten valmistus on käynnistynyt Norelcon uudessa tehtaassa Savonlinnassa. Okken-keskukset sopivat erityisesti kriittisen infran ja datakeskusten tarpeisiin, ja niitä myydään Suomen lisäksi Pohjoismaihin ja muualle Eurooppaan.

Savonlinnassa valmistettavat Okken-keskukset rakentuvat kotimaisista materiaaleista, ja niiden toimitusketju pysyy tiiviisti Suomessa, mikä vähentää kuljetuksista syntyviä päästöjä ja lyhentää toimitusaikoja.

Yhteistyön avulla Schneider Electric pystyy vastaamaan pienjännitekennokeskusten kasvavaan kysyntään. Okken-keskuksia käytetään laajasti teollisuudessa ja erityisesti datakeskuksissa ja kriittisen infran kohteissa, kuten sairaaloissa ja vesihuollossa.

"Kriittisen infrastruktuurin ja datakeskusten tarve kasvaa jatkuvasti, ja molemmat vaativat hyvin erityistä laitteistoa. Okken sopii tähän erinomaisesti, ja tuotanto Suomessa tukee toimitusvarmuutta," sanoo Jani Vahvanen, Schneider Electric Suomen toimitusjohtaja.

Norelcon pitkä historia sekä merkittävä satsaus teknologiaan ja tuotekehitykseen tekevät siitä vahvan toimijan omalla alallaan.

Okken täydentää Norelcon omaa valikoimaa
Norelco on Suomen ainoa Schneider Electricin Okken- ja Okken Lean -keskusten lisensoitu sopimusvalmistaja. Lisäksi Norelco on koko Euroopan mittakaavassa ensimmäinen valmistaja, joka ottaa vastuun vaativaan käyttöön suunniteltujen laitteiden runkojen mekaanisesta valmistuksesta, testauksesta ja laadusta.

Uudet Okken-keskukset valmistetaan Norelcon Savonlinnaan avatussa uudessa tehtaassa, jossa yhdistyvät huippuluokan tuotantoteknologia, osaaminen ja kotimainen työ. Tehdas avattiin huhtikuussa 2025, ja sen ansiosta Norelco pystyy vastaamaan nopeasti asiakkaiden tarpeisiin eri puolilla Suomea sekä kansainvälisesti.

"Okken-keskusyksiköiden rungot valmistetaan kotimaisista materiaaleista, ja toimitusketju tuotantolaitokselta asiakkaalle Suomessa on lyhyt, mikä vähentää tuotteiden ympäristövaikutuksia. Paikallisuus näkyy myös huolto- ja varaosapalveluissa. Tarjoamme asiakkaillemme nopean ja luotettavan tuen koko laitteen elinkaaren ajan," sanoo Ari Hämäläinen, Norelcon toimitusjohtaja.

Yhtiöllä on yli 60 vuoden kokemus sähkönjakelujärjestelmien ratkaisuista, kuten sähkökeskuksien ja pienjännitekennokeskuksien suunnittelusta ja valmistamisesta. Tuotantoon tulossa olevat Okken-keskukset ovat tärkeä osa yhtiön kasvustrategiaa Pohjoismaihin laajentumisen lisäksi.

www.schneiderelectric.com


  Kysy lisätietoja…

LinkedIn
Pinterest

Liity IMP:n yli 155 000 seuraajaan